pondělí 13. března 2017

Zázračná planeta II- óda na přírodu


Tento článek byl původně zamýšlen jako recenze, ale už po pár minutách sledování tohoto výjimečného skvostu mi bylo jasné, že nemůžu psát recenzi na něco, co musí mít jednoznačně 100% už z principu. Nemůžete psát relevantní hodnocení, ve kterém chrlíte jen bezbřehou chválu, protože prostě není co vytknout. Proto jsem to nakonec konstruovala spíše jako informativní článek. Chvilku jsem se zamyslela nad tím, jak může člověk natočit něco, tak dokonalého, než mi došlo, že tu dokonalost vlastně vytvořila příroda a člověk se jen naučil tu krásu co nejlépe zachytit. Protože ta nádhera je všude kolem nás, neustále nás obklopuje a my jsme její součástí, jde jen o to, umět ji správně pojmout. Ale mnoho lidí ji už ani neumí vnímat svýma vlastníma očima, málokdo se zastaví, aby zjistil, v jak nádherném světě žijeme. Televize a počítače jsou pro nás v dnešní době možná víc, než skutečný svět. To si kdysi uvědomil David Attenborough a rozhodl se lidem přírodu ukázat v celé své kráse a znovu v nás vzbudit zájem o naši planetu. Začal s tím před deseti lety v seriálu Planet Earth. A nyní, po deseti letech, se vrátil s famózním pokračováním.

O autorovi
Sir David Frederick Attenborough se narodil 8. května 1926 v Londýně jako prostřední ze tří synů. Zatímco bratři pracovali ve filmovém nebo automobilovém průmyslu, on nalezl zálibu ve sbírání kamenů a obdivování přírody. V roce 1945 nastoupil na Cambridgskou univerzitu, kde získal titul z geologie a zoologie. Po službě u vojenského letectva založil rodinu, z níž vzešel jeho syn, Dr. Robert Attenborough, který působí na fakultě Biologické antropologie na Australské národní univerzitě v Canbeře.
David v roce 1952 nastoupil do nově vznikající televizní stanice BBC, kde prvně působil jako tvůrce různých přírodovědných pořadů a kvízů. Poté zpracoval dokument o zvířatech z londýnské zoo, kde se seznámil s ošetřovatelem Jackem Lesterem, s nímž později vytvořil pořad o nemocných zvířatech-Zoo quest. Přesto, že byla přírodovědecká část BBC přesunuta do Bristolu, zůstal David v Londýně a vedl Průzkumný a cestovní odbor, pod jehož správou vznikaly další pořady o přírodě. V šedesátých letech nastoupil na postgraduální studium sociální antropologie na London School of Economics. V BBC Two potom zastával pozici kontrolora a dále vytvářel své pořady, například třídílnou sérii o Bali nebo dokumenty Civilisation či America. Časem začal zastávat funkci programového ředitele a později měl dokonce možnost kandidovat na pozici generálního ředitele BBC, avšak všech těchto postů se nakonec vzdal, aby mohl vytvářet své pořady.
Významnými sériemi z jeho tvorby jsou například Life on Earth, Living Planet či The Trials of Life. Za svůj život vytvořil nespočet podobných dokumentárních cyklů. V roce 2006 vydal jeden ze svých nejlepších počinů, Planet Earth. Jeho nejnovějšími projekty jsou Great Barrier Reef (2015), Attenborough and the Giant Dinosaur (2016) a Planet Earth II (2016).

Planet Earth
První série s názvem Planet Earth (v česku pod názvem Zázračná planeta) byla představena v roce 2006 a zahrnovala 11 epizod ukazujících nám různé biotopy, a to nejzajímavější z jejich fauny a flóry. Zvláštní postavení má první díl s názvem Od pólu k pólu, který poukazuje na planetu jako globální celek a posuzuje různé faktory vzniku a existence jednotlivých systémů. V epizodě druhé, s názvem hory, je záhodno poukázat na záběry sněžných levhartů, jež byly pořízeny úplně poprvé v historii.  V dalších epizodách se objevují ekosystémy sladkých vod i moří, polární krajiny, džungle a pouště, prostředí mírného pásma, jeskyně nebo travnaté stepi. Tento seriál se nesmazatelně vepsal do historie a také do srdcí všech milovníků přírody.

Planet Earth II
Stejně jako minulá série, i tahle se věnovala různým biotopům, jejich obyvatelům a životu, který zde musí vést. Některé z minulých témat se objevily i v této řadě, ale na jiné se díváme poprvé. Velké překvapení mi tentokrát přinesly závěry epizod, ve kterých jsou představeny Planet Earth Diares, tedy ukázky z natáčení. Možná byly i v minulé sérii, ale já je viděla poprvé až zde. A neskrývala jsem nadšení. Pokaždé si tvůrci vybrali jedno zvíře a představili nám úskalí jeho natáčení zblízka i zdálky, způsoby, jimiž využívali dostupnou techniku a také různé pohledy a nápady, jak přírodu zachytit co nejlépe, nejzajímavěji a nejreálněji. A nechybělo také vyprávění o strastech, které přinášely cesty a pobyty v různých částech světa. Výsledkem jejich práce jsou nové, unikátní a dechberoucí záběry všemožných tvorů a rostlin, úžasné pohledy na překrásné krajiny a také jedinečná dynamičnost děje. Planeta Země se nám představuje podruhé ještě krásnější a neuvěřitelnější. Sedněte si a kochejte se.

Zajímavosti o druhé sérii
  • První díl se vysílal 6.11.2016 na televizní stanici BBC
  • Natáčení trvalo 2089 dní a probíhalo ve 40 zemích
  • Vytvoření 6 epizod zabralo 4 roky
  • Bylo utvořeno 117 natáčecích týmů a natočeno přes 400 terabytů záběrů
  •  Údajně se jedná o druhý nejdražší dokumentární cyklus v historii
  • Mimo jiné se používaly drony, ultra lehké kamery a kamery ovládané na dálku, které v minulé řadě nebyly k dispozici
  • 9 měsíců trvalo získat povolení na filmování sokola stěhovavého v New Yorku (epizoda 6)
  • Hudbu k této sérii složil Hans Zimmer Soundtrack
  •  Vypravěčem je David Attenborough
  • Kvůli natáčení sněžných leopardů (epizoda 2) vyrazil tým třikrát do hor a celkově zde strávil 16 týdnů. Kamerové ,,pasti“ byly nasazeny po dobu 15 měsíců na místech nejvíce používaných leopardy.
  • Nejznámější video s leguány, prchajícími před hady, má na YouTube přes 9 milionů shlédnutí. 
  • Za celou dobu natáčení byl zraněn pouze jeden kameraman-byl bodnut rejnokem
  •  Při natáčení epizody 5 byl tým svědkem úmrtí 150 000 antilop kvůli nakažlivému onemocnění
  • Trailer na druhou sérii

Stručný výpis epizod

Ostrovy
První díl nám představuje ostrovy z různých částí světa, které se střídají podle polohy. V jednu chvíli jsme na tropickém Madagaskaru, v další na Islandu, poté třeba na Seychelách a pak na Zavodovského ostrovech u Antarktidy. Po představení místa se seriál zaměří na jedno zvíře, o němž se dozvídáme bližší informace, na chvíli prožíváme jeho příběh a poznáváme jej zblízka. Tvůrci se nebojí nám ukázat i tu surovější tvář přírody, jsme tak svědky i smutných, ale nevyhnutelných událostí. Z dílu se mi kromě oné známé scény leguána s hady (viz zajímavosti) líbily také záběry tučňáků uzdičkových, kteří hazardovali se životem ve vysokých vlnách. Nebezpečné a nelehké natáčení tučňáků nám také bylo ukázáno na konci epizody.

Hory
Ve druhém dílu se podíváme opět do hor, jako v první řadě. Tentokrát jsou vybrána jiná pohoří, ale stálice jako Himaláje a Alpy nesmějí chybět. Sotva se s otevřenou pusou pokocháte neuvěřitelnými, leteckými záběry horských masivů, jste svědky famózního využití techniky- orla s připevněnou kamerou na zádech. Tyto záběry jsou prostřídány těmi, jež natočil odvážný paraglidista, který nám strasti takového nebezpečného natáčení popisuje v závěru epizody. Že příroda nemusí být bez humoru nám dokazují úsměvné scénky s medvědy, zbavujícími se zimní srsti o stromy. Samostatnou kapitolu poté tvoří neuvěřitelné ukázky velmi vzácných sněžných levhartů, kteří byli v první řadě natočeni vůbec poprvé a zde se nám dostalo té cti, nahlédnout blíže do jejich životů, například pomocí fotopastí. 

Džungle
I toto téma se opakuje z předchozí řady, což není divu, protože pralesy mají stále co nabídnout. Kéž by to tak zůstalo i do budoucna. David Attenborough nám v komentáři říká nejen zajímavosti o daném tématu, ale také popisuje neblahé následky lidského hospodaření a jeho vlivu na přírodu, takže  pořad je edukativní i v oblasti ekologie. Jedním z nejvýraznějších problémů je právě masivní kácení deštných lesů kvůli zemědělství. V tomto díle se podíváme nejen na faunu a flóru, ale dozvíme se i pár zajímavostí ze světa hub, jejichž růst je nám představen, mimo jiné, ve zrychlených časosběrných záběrech. V epizodě mě nejvíc zaujal příběh malé samičky chápana, která se učí lézt po stromech. Obdivuju, jak se filmařům daří v divákovi vzbudit emoce a empatie, a získat si tak náklonost ke každému zvířeti, takže se vžíváte do jeho příběhu a fandíte mu. Opět se ukazují záběry vzácného zvířete, tentokrát je to delfín říční. V závěru epizody nám tým vědců ukazuje, jak těžké je tyto plaché a hbité tvory zachytit a kterak se dají v tomto ohledu efektivně využít drony. A také, jaké to je, čelit nástrahám počasí v džungli.

Pouště
Pouště jsou taktéž oblíbeným tématem tohoto dokumentu. Pokrývají významné procento zemského povrchu, hlavně také proto, že se neustále rozšiřují. Jejich šíření kromě lidského farmaření pomáhají také ,,přirozené“ příčiny- sarančata. Dokumentaristům se povedlo zachytit jedno z největších hejn tohoto hmyzu na světě. Epizoda nám nabídla krásné výhledy na tyto zdánlivě opuštěné oblasti nejen za horkých dnů, ale také jejich tichou krásu pod uhrančivou noční oblohou. I v poušti ovšem i přes nehostinné podmínky bují život, takže jsme se mohli seznámit s nelehkým životem pouštních lvů nebo zajímavých ptáků-stepokurů. Trochu jinou poušť nám ukázala Nevada, kde bylo potěšeno mé srdce koňáka, když se na obrazovce objevily záběry posledních divokých mustangů.

Travnaté pláně
Tato epizoda byla pro mě jasným vítězem. Už ze začátku mě rozesmáli ptáci, vozící se na zádech různých zvířat, potěšily mě úžasné záběry lovu lvů a nadchly ukázky skrytého života malých tvorů, jako jsou myšky drobné a mravenci. To nejlepší ovšem přišlo v poslední třetině, kdy jsme zavítali na pláně amerického západu. Představili se nám mohutní  bizoni a jejich řešení obživy v zimním období, pak se na scéně objevila nádherná liška se svým kouzelně vtipným způsobem lovu myší pod sněhem a nakonec jsme se mohli rozplývat nad mláďaty soba karibů. Pak přišel vrchol v podobě krátké ukázky lovu vlka arktického z leteckého pohledu a celá epizoda byla zakončena naprosto neuvěřitelnými, fascinujícími záběry obrovského putujícího stáda karibů, kteří se vydali na svou každoroční pouť. V kombinaci se Zimmerovou hudbou mi tyto obrazy opět vehnaly slzy do očí. V Denících filmaři popisovali těžký souboj s přírodou, když se snažili instalovat kamerové fotopasti ve vysokých travinách v Indii a někdo/něco jim je neustále ničilo. Nakonec zjistili, že se na ničení kamer podílelo více zvířat. Jak zaznělo v Davidově komentáři: ,,Je potěšující vědět, že stále existují místa, kde chtějí mít zvířata svá tajemství"

Města
To nejpřekvapivější na závěr. Málokdo by to řekl, i sám štáb byl překvapen, že jedny z nejvýjimečnějších setkání se zvířaty se dají zažít právě mezi městskými budovami. Tento díl byl zcela odlišný od ostatních a neskutečně emotivní. Zajímavostí byly tlupy langurů, jejichž boje by mimochodem klidně porazily leckterý akční film. Jejich přizpůsobení městu přerostlo do takové míry, že se jim rodí více mláďat, jsou větší a odolnější, kvůli dostatku potravy, kterou jim lidé sami dávají. Překrásné vidět, jak si opice berou jídlo od lidí, kteří jim je nabízejí, bylo to téměř jako přátelství. Otázkou je, kam tohle jednou dospěje. Možná proto zde byl jako kontrast ukázán úděl nebohých mláďat karet, zmatených městským světlem. Tenhle díl nabízel jednu pecku za druhou, od úchvatných tanců letícího hejna špačků, přes levharta natáčeného pomocí infravize až po zvláštní vztah člověka a hyen. A mláďátko mývala jako bonus. V natáčecím deníku mě vcelku rozesmála mandarinka jakožto součást vybavení štábu BBC 😊

Závěr


Úžasné scény, záběry ze všech stran, zpomalené i akční, natáčené ve dne i v noci, ve všech podmínkách. Nádherná hudba a poutavý komentář. Hodnocení na portálu ČSFD 99%. Protože tento seriál nabízí vše. Akci, napětí, zábavu, romantiku, emoce a mnoho témat k zamyšlení. Aby se člověk zamyslel nad světem, nad lidmi, nad sebou samým. Aby každý mohl vidět svět, jež nás obklopuje, takový, jaký je a abychom si uvědomili, jak dokáže být křehký a zranitelný. To, co je na opačném konci světa, se může týkat i nás, protože ač se zdá, že je svět kvůli své rozmanitosti rozdělen do tisíců částí, není to pravda. Jsme jen jedna planeta, náhodná koule ve vesmíru, na které se před miliony let utvořily vhodné podmínky a my tu nyní dostali šanci žít. Vezměme si k srdci Davidův odkaz a uvědomme si, že všechny velké věci začínají u jednotlivců. Chraňme ten náš malý, modrý svět, aby i nadále zůstal Zázračnou planetou.

Zdroje
http://www.serialzone.cz/serial/zazracna-planeta/

Žádné komentáře:

Okomentovat