neděle 29. října 2017

Co marvelovský rok dal a vzal

Může obsahovat spoilery a stopy arašídů

Článek věnován památce J.M., AoS

A je to za náma. Letošní marvelovská sezóna nám letos přichystala dva plus dva filmy a několik seriálů ze svého vesmíru a já čekala až dosud, abych je mohla skoro všechny shrnout a ohodnotit. Tedy, spíš o nich trošku polemizovat v rámci prokrastinace psaním článku místo učení na státnice. Však co, MVDr. a MarVel Dr. je totéž ne? :D To si napíšu do životopisu, až půjdu žádat o práci asistentky nějakého herce. Prostě si nakráčím ke Kevinu Feigovi do kanclu a řeknu: ,,Hele kámo, život je příliš krátký, škola příliš těžká, Sebastian Stan příliš pěkný a já umím dělat sakra dobrý kafe!“ A psát pěkné recenze na vaše filmy, by the way.

Logan
,,Ale Lucie, to přece není film od Marvelu, proč to sem cpeš!! Ty chceš jenom delší článek!!“ Tak za prvé, natahování článků hovadinama je jednou z mých mnoha superschopností, a za druhé, běž si laskavě přečíst můj článek o Marvelu. Ne ten dementní, ten první myslím. Logana sice nenatočilo MARVEL Studio, nýbrž 21th Century Fox, jež vlastní práva na všechny X-Meny, přesto je film na motivy marvelovského komixu, takže jestliže jej chci ve svém článku mít, tak tady bude a polibte si šos.
Nutno na začátek říct, že jsem máslo* a X-Menovskou sérii jsem až do letošního roku neviděla. Prostě mě tak nějak míjela, asi jsem si myslela, že by mě nebavila. A taky že moc ne. Ale když ten Logan vypadal tak zajímavě a vůbec, jednou se začít musí. Tak jsem se těmi sedmi filmy jakž takž prokousala a do kina nakráčela jakožto velký znalec. Tak teda dobře, přiznávám, Wolverine mi prostě přirostl k srdci. A vůbec to nemá souvislost s Jackmanem. Vůbec. Kdyby ho hrál kdokoliv jinej…..no dobře, kecy, teď vážně, někteří chlapi nestárnou nebo co? Protože pokud máte ve filmu herce s tak sexy tělem, jako 48-letý Hugh, nedivím se, že ho tak rádi často ukazujete polonahého. Anebo ho ukazujete rovnou dvakrát, ještě navíc v epických soubojích se sebou samým. Studio Fox obecně nevkládá do této série zas až tak moc barviček a vtípků jako pánbůh MARVEL, ne vždy se jim ale větší vážnost vyplatila (vážný totiž nesmí znamenat nudný). Tady byla ovšem sázka na surovost a realitu trefou do černého. Celý film prostupovala taková lehce ponurá atmosféra, ať už v náznacích vyhubení Xmenů, Loganova ztrácení schopností, pokračující profesorovy senility a nezvládání jeho síly nebo v soubojích nešetřících krví a mrtvolami. Do toho vhodně zasazený kontrast dětské nevinnosti, byť jen zdánlivé.  Příběh měl velký důraz na postavy a působil komplexně, žádná hluchá místa, člověk byl v neustálém napětí a nechyběly emoce, což je poslední dobou komiksárnám vyčítáno. S čímž souvisí i to, že se studio nebálo některé důležité postavy zabít, ale o tom právě Logan je. Je to uzavření jedné éry a myslím, že zvládnuto nejelegantněji, jak to šlo.

*spíš margarín, naštěstí mám zatím méně než 80% tuku

Strážci Galaxie vol.2
Po prvním dílu jsem od Gunna očekávala barvičky, humor, akci i emoce.  A to jsem taky dostala, akorát, jsem jediná, která má pocit, že to vypadalo, jako by tam bylo všeho tak nějak víc, a přitom toho vlastně bylo míň? Při psaní tohoto článku jsem dost přehodnotila své hodnocení na čsfd. Protože jsem si uvědomila, že ta nenucenost a originalita prvního dílu prostě překonaná nebyla v žádném bodě. Čímž nechci tvrdit, že druhý díl byl o tolik horší. Jen tomu prostě něco chybělo tím, že toho tolik přebývalo. Chápete že? Nebo…? :D Každopádně pojďme něco druhému dílu pochválit. Třeba hudba, ta kvalitu nesnížila ani o píď, na tohle mají prostě čich. A efekty navzdory tomu, že se prakticky celý film odehrává ,,digitálně“ nebyly tak spalující pro oči, jak jsem čekala. Zpomalování záběrů v pravých chvílích je prvek, který miluju. A postavy? Co říct, MARVEL má plno pěkných, namakaných týpků, mnoho drsných žen, nespočet vtipálků a spoustu skvělých fighterů, ale bože, stejně je pořád moje nejoblíbenější postava z MCU Rocket Raccoon. Protože je to pro mě absolutně nejlíp napsaná postava a taky, lidi, vždyť je to MÝVAL! Takže scénky s ním jsou prostě super, doplněné o hádky s Peterem ještě lepší, zlepšené o mini Groota a Draxe a završené geniálním Yonduem. Hodně prostoru taky dostal vztah mezi Gamorou a Nebulou a taky mezi Gamorou a Peterem, roztomilá konfrontace Draxe s Mantis, vztah Petera a jeho otce a vůbec, ježíš, stačí napsat, že oceňuju, jak James vložil do scénáře celkově více interakcí mezi jednotlivými strážci na citové úrovni (,,Nejsme přátelé, jsme rodina“). A taky pořádnou dávku slz. Teda, já šla do kina s brutální rýmou, a ještě jsem se pořád smála, takže já brečela furt, ale i tak se tentokrát dostavil pořádný doják. Jenom ten příběh trošku drhne, což soudím z toho, že mě druhé shlédnutí už tak moc nebavilo, na rozdíl od prvního dílu. Uvidíme, co vymyslí s tím třetím.

Spiderman: Homecoming
Nuže. Viděla jsem za svůj život nějak moc Spider-manů a dalo by se čekat, že už s ním není co vymýšlet. Ve svém předchozím marveláckém článku jsem ještě neměla tušení, co mě v tomto filmu čeká, takže jsem psala akorát něco o pinďourech a s napětím očekávala, co Sony vyšpekulírovalo. A ono to bylo dost boží. Co k tomu přispělo? Určitě věk hlavního hrdiny, konečně odpovídající komiksům, který si tím otevřel cestu k povýšení na teenage komedii, což přineslo příběhu tak trošku svěží vítr oproti všem těm starším, životem protřelým hrdinům. Velký vliv na to měly i skvělé výkony téměř všech mladých herců. Humor tomu všemu taky víc odpovídal, takže chápu, že starší publikum to mohlo odradit, pro mě to byla výborná změna (protože nejsem starší publikum,že :D). Příběh navazoval na Spideyho účast v Civil War, takže začíná v okamžiku těsně po ní a vrhá nás přímo do života Petera Parkera jakožto superhrdiny, bez znovu-ukazování všeho, co jsme už dvakrát viděli (kůsne ho pavůk, umře strejda), ale přesto si scénárista pohlídal účast aspoň malých referencí na tyto události. Dále byl dobrý výběr záporáka i jeho obsazení a souboj s ním se hezky prolínal celým filmem, a přitom nenarušoval plynulost vývoje postavy Petera, který se snaží najít si své místo mezi hrdiny. Samozřejmě, strejda Tony potěšil, i když trošku nutno říct, že tam byl vyloženě jako marketingový tah a příběh by se obešel i bez něj. Čímž ovšem nepopírám, že aspekt ,,sebrání obleku“ určitě Peterův charakter neposunul ještě výše. Na závěr chci pochválit za nenápadné odkazy na předchozí filmy, to prostě zahřeje u perikardu.

Seriálový svět
Ani bych to sem neměla dávat, protože z několika seriálů, které letos Marvel vydal, jsem viděla vlastně pořádně jenom jeden. Ale právě kvůli němu jsem se pustila do těchto řádků. Protože jak jsem si po jeho shlédnutí uvědomila, lepší věc jsem v seriálovém světě Marvelu ještě neviděla. A co nutno říct, poslední řada Agentů SHIELDu, o které je řeč, strčí hravě do kapsy i ledajaký film.
Chceš potěšit ženu? Narvi do toho sexy muže! O kvalitách Iaina De Caestacera jsem se přesvědčila už dřív, ale to, co předváděl v této řadě mě jenom utvrdilo v tom, že i přes svou nenápadnost je jedním z nejlepších herců, jaké jsem kdy poznala. A tentokrát dostal i mnohem více prostoru, taky aby mohl vystrčit růžky. Ale aby mi tvůrci přidali ještě navrch Ghost Ridera, to už bylo na mě trochu moc. Navíc moc dobře vychytali, kdy se má na plátně objevit a jak epické to může být. Do toho skvěle doplňující zbytek týmu a Coulson, vyrábějící si vlastní mýdlo. A jako hele, aby mě nějakej dementní seriál kvůli jeho znázornění ,,alternativní“ reality donutil vymýšlet po večerech místo učení hlubokomyslné a filosofické hypotézy o podstatě života a hodnotách svého ,,já“, no teda díky pěkně! Mimochodem, Aida je od této chvíle moje oficiální nejoblíbenější AI ve filmu/seriálu a hodlám si to připsat i do výše zmíněného životopisu. Netřeba dodávat, že seriál měl i své kvality ohledně kamery, akce, atmosféry, střihu, atd., protože to jsou věci, kterým přece jako konzumní divák nemůžu rozumět (a přesto jsem si jich všimla). Hodně doufám, že se letos od prosince ještě dočkám v pokračování minimálně stejné kvality. Btw, Agenti dík, donutili jste mě brečet, spokojení?

Slibuju na mou dušu, na psí kušu, že ostatní seriály brzo dokoukám.

Thor: Ragnarok
Tak to máme konečně za sebou a v sobě nespočet pocitů. Ani nevím, jestli to ukočíruju a nebudu plácat páté přes deváté. Za prvé bych se ráda vyjádřila ke komentům některých lidí na portále čsfd, jelikož tam napsali pár věcí, které prostě musím probrat. Tak například se tam jeden nejmenovaný rozčiloval, jak se ten film odklání od severské mytologie. Asi nepochopil, že snímek adaptuje komiks, nikoliv severskou mytologii, a navíc onen komiks se jí také pouze inspiruje. Ano, víme že Hel je dcera Lokiho, ale to je taky Odinův kůň Sleipnir a to nikomu nevadí, jakkoliv by to bylo ve filmu zajímavé. Chápu pisatelovy pohnutky, ale pro realistické ztvárnění severských bájí bude muset jít o dům dál, a cestou si může zjistit, o čem že ten komiksový svět vlastně je. Neříkám, že bych takový film mimo MARVEL neuvítala, samo o sobě je to zajímavé téma a určitá temnost a vážnost by z toho mohla udělat super dílo (proto se mi jako jedna z nejlepších jevila scéna vzpomínky války Valkýr s Hel), ale nemyslím si, že by se toho musel držet komiksový vesmír. Dále mě zaujalo, že někdo srovnával Thora s jinými filmy, mimo jiné jmenoval Mad Maxe. Jako v čem? Který prvek? Ten film znám až moc dobře na to, abych se nad tímto srovnáním hodně nezamýšlela a následně neposlala komentujícího do příslušného tělního otvoru. Stejnou situaci jsem zažila u Dr.Strange, kdy byl srovnávám s Počátkem kvůli prvku ,,převracení reality“. Jako vážně, kdo chce, vždycky si něco takového najde. Filmy se točí více než 100 let (fujtajksl, vážně? Celkem mazec.) takže je logické, že se prostě občas najde ve filmu něco, co už jsme viděli. Bylo by dost těžké natočit film bez toho, aby se tam nevyskytla byť jen drobnost, co už někde byla, myslím, že toto je výborná věc pro identifikaci rejpala, který prostě musí hejtovat za každou cenu. Nehledě na to, že ne všichni viděli všechny filmy na světě. A zmiňovat rasistické poznámky na Heimdalla a Valkýru ani nemá cenu. To bylo tak, ehm….krátce k ostatním komentářům.
Teď teda ten můj pohled. První věc, co mě napadla a nebyla jsem jediná, byl fakt, že tento Thor se velmi liší od těch předchozích, ať už stylem či povahou postav. Je ovšem nutné vzít v potaz, že děj byl víceméně zasazen do prostředí planety Sakaar, která prostě JE barevná, šílená a ,,osmdesátková“. A taky, pořád je to stejný vesmír, ve kterém byli třeba Strážci Galaxie a ti taky nepobývali v nějakých temných světech. Samozřejmě, ladění filmu vypadalo všude stejné, ale když bychom vystřihli scény na Asgardu a podívali se na ně zvlášť, možná by se od těch předchozích moc nelišily. Jenže ono to nebylo jenom v prostředí, ale i v postavách, od pojetí Hulka a Dr.Strange, přes Lokiho (i když ten byl tak trochu vtipálek vždycky) až po Thora, který se od prvního dílu změnil razantně. To se ale zase dá omluvit tím, že přeci jen chvilku strávil mezi ne zrovna normálními lidmi a tady taky nebyl obklopen nikým zrovna moc vážným a ať si říká každý co chce, tenhle styl Hemsworthovi prostě o dost víc sedí, zapálení pro roli tady šlo cítit víc než kdy dřív. Takže jsem si vlastně odlišnost od předchozích dílů nakonec sama u sebe docela obhájila. To, že tam bylo víc blbinek na okrasu, než děje, no, trošku to pravda byla, boj s Hel byl docela upozaděn a konfrontace se pořádně rozproudila až na konci, což vlastně nijak neškodí struktuře filmu. To, že Hulk a Strange tam byli zbyteční je taky otázka- Hulk nemá nárok na sólovku a Dr.Strange jsme viděli jen loni v jednom filmu a je fajn, že se potkal aspoň s jedním Avengerem, takže nakonec je zde logický jejich výskyt kvůli účinkování v IW. A slíbené překvápko mě zvedlo ze sedačky, takže palec nahoru.
Abych ještě vyzdvihla některé věci. Hudba- geniální a vhodně zasazená do děje. Efekty- na klasické marvelácké úrovni. Humor- víc přirozený než ve druhých Strážcích. Reference- mlácení s Thorem o zem, Nataša, Tonyho malý rozkrok, tankování na Xandaru a plno dalších, tohle na MCU miluju. Herci- Mark Ruffalo super, Chris mnohem veselejší, Jeff Goldblum naprosto vynikající, Ben Cumberbatch nezklamal, Cate Blanchett docela málo prostoru, ale utáhla to celkem dobře a Tom….no Tom….prostě, jak řeklo v jednom okamžiku sborově celé kino……ááááááááách.

Shrnutí
Takže jak celou sezónu zhodnotit? Pokud vezmu v úvahu všechny výše vypsané, Agenti byli největším překvapením oproti očekávání, u zbytku jsem zhruba věděla, do čeho jdu. Shrnu ale pouze filmy- z nich byl prostě nejlepší Logan. Pokud zahrnu jenom snímky, na kterých se podílelo MARVEL Studio, pak musím asi vyzdvihnout Spideyho, protože mě pořád asi víc baví hrdinové na Zemi než ve vesmíru a obecně se mi moc nechce přijmout fakt, že se celý MCU ve filmech rozšiřuje právě spíše mimo planetu. Samozřejmě, myslím, že to budou skvělé filmy a zajímavá změna, ale zatím se pořád nechci vzdát těch komornějších příběhů ,,obyčejných“ lidí. A kdybych měla srovnat čistě pravé marvelovky, tedy Thora a GotG, jsem na vážkách. Oba jsou si totiž až nápadně podobné, jak jsem psala výše, odehrávají se v podobném prostředí, oba sází víc na formu než příběh, v obou je více zajímavých postav. V každém se dá vypíchnout skvělá scéna, důležitý okamžik nebo nejlepší vtípek a stejně jsou pořád na stejné úrovni. Jen těch emocí je ve Strážcích více. Takže nevím. Asi to chce Thora vidět ještě jednou, abych to mohla rozhodnout. Zatím u mě o pár promile vedou Strážci.

Každopádně děkuji Kevinu Feigovi, studiům Fox a Sony, a hlavně všem těm tisícům lidí, kteří se na těch filmech podílí. Protože celkově to byl sakra nadupanej rok.

Žádné komentáře:

Okomentovat