úterý 31. ledna 2017

MARVEL-gigant s vlastním vesmírem


Lidé vždycky potřebovali svůj vzor, někoho, kdo by je ochránil, dal jim naději a ukázal jim cestu. Svého superhrdinu. Byli tu odjakživa, silní gladiátoři, velcí válečníci,odvážní cestovatelé, muži meče a slova. V současné době máme všechno pro svou ochranu a pro pohodlný život, přesto stále ve své hrdiny věříme. A tak se zrodila společnost, která z nich dokonce vytvořila celý vlastní vesmír.

Začalo to komiksy

Velikán jménem Marvel Entertaiment zahrnuje komiksovou společnost Marvel Comics, založenou roku 1939 pod jménem Timely Comics. Společnost byla dvakrát přejmenována, v 50.letech na Atlas Comics a své současné jméno získala v roce 1961. Nejvýznamnějšími autory jsou zajisté Stan Lee, John Buscema, Jack Kirby nebo Steven Ditko. Komiksy, ve kterých se nám představily postavy jako Iron-man, Spider-man, Hulk, Thor nebo Daredevil, se staly velmi oblíbenými. I přesto se však časem začaly výdělky společnosti snižovat, a v 90.letech minulého století se Marvel dostal do takové krize, že byl nucen rozprodat práva na některé své postavy. Zájem o práva projevily především filmová studia, která ucítila příležitost. Hlavními hráči se tak staly společnosti 20th Century Fox, jež koupilo práva na Daredevila, Fantastickou čtyřku či X-meny, Sony/Columbia, které sáhlo po Spider-manovi a Universal, který si koupil Hulka či Thora.


Na přelomu tisíciletí tak začaly vznikat první filmové hity jako X-meni a Spider-man a společnostem, kteří na ně vlastnily práva, se peníze jen hrnuly. Universal však s Hulkem příliš neuspěl a proto se studio rozhodlo nenatočit ani Thora. Po nečinnosti společnosti tak práva na obě postavy připadla zpět společnosti Marvel. To je ostatně pojistka Marvelu-studia musí pravidelně vydávat filmy, jinak se práva na postavy vrátí zpět mateřské společnosti (např. Studio Sony musí každých 5 let vydat Spider-mana).



MCU
Marvel Entertaiment však nezahálel a s pomocí investičního kapitálu založil filmovou společnost Marvel studios a rozhodl se zfilmovat svůj vlastní svět. Tedy spíše jeho zbytky. Na začátku byl velký risk, studio se totiž pustilo do málo známého Iron-mana, jehož postavu svěřili do rukou opovrhovaného, neznámého režiséra, který dal navíc v konkurzu před Tomem Cruisem přednost herci, který byl dosud známý jen díky drogovým aférkám. Na (ne)úspěchu tohoto filmu závisel další osud filmového studia. Naštěstí to vše byly víceméně šťastná rozhodnutí, která dala vzniknout přelomovému filmu světa Marvelu a vystřelila popularitu i výdělky studia do bezmezných výšin. Rok 2008 tak odstartoval novou éru filmových superhrdinů a zároveň dal vzniknout projektu s názvem Marvel Cinematic Universe, což je fiktivní svět, zahrnující všechny zbylé postavy Marvel studios. Dočkali jsme se tak filmů rozdělených do několika fází, z nichž první kromě Iron-mana zahrnuje filmy Incredible Hulk, Thor, Iron-man 2, první díl Captain America a celá fáze vrcholí v prvním dílu Avengers. V druhé fázi vzniká třetí Iron-man, Thor: Dark word, CA: Winter soldier, opět se setkávají hrdinové v Avengers: Age of Ultron, poznáváme Guardians of Galaxy a Ant-mana. Ve třetí fázi jsou zatím filmy CA: Civil war a Dr.Strange. Chystanými filmy jsou Thor: Ragnarok, Guardians of Galaxy vol.2 a závěr fáze Avengers: Infinity war. Dále se připravuje Black Panter či druhý díl Ant-mana a zajisté spoustu dalších filmů, jelikož studio Marvel slibuje minimálně dva filmy ročně.


V roce 2009 Marvel studios odkoupila společnost The Walt Disney Company za 4,24 miliard dolarů a zařadila je do divize The Walt Disney Studios, která zahrnuje studia jako Pixar, Touchstone Pictures, Lucasfilm nebo Walt Disney Animation. V únoru roku 2015 bylo oficiálně oznámeno, že studio Sony uzavřelo s Marvel studios dohodu o spolupráci na filmu Spider-man. Sony i nadále bude postavu vlastnit a její filmy produkovat a financovat, Spider-man se ovšem stane součástí Marvel vesmíru a bude tak propojen s dalšími postavami. Svou premiéru si odbyl ve filmu CA:CW a v roce 2017 jej čeká nový film. Studio 20th Century Fox odmítá spolupráci s Marvelem a proto se X-meni do MCU zatím nedostanou.

Seriálový svět

Nezanedbatelnou součástí MCU jsou také seriály, především Agents of S.H.I.E.L.D, Agent Carter, Luke Cage či Jessica Jones. Marvel také získal zpět práva na Daredevila (využití jejich pojistky-viz výše). Do budoucna se chystají seriály Iron fist, The Punisher, The Defenders, The Inhumans a další. Seriály Marvel studios jsou produkovány televizní společností Netflix a ABC.

Stan Lee, Easter eggy a další zajímavosti
Marvelovky jsou divácky velmi oblíbené nejen díky svým skvělým hrdinům, ale také kvůli tomu, jakým způsobem tvůrci s filmy pracují. V Marvelovkách se objevuje typický humor, podobně vyznívající záporáci, každý hrdina má svůj vlastní bojový styl a dále je například zvykem, že v každém filmu Marvelu někdo přijde o ruku. Že je filmový i seriálový svět navzájem propojen dokazují i četné Easter Eggy, třeba v Agentech S.H.I.E.L.Du je možno zahlédnout novinový titulek s názvem: ,,V Hell´s Kitchen zuří válka gangů", což je odkaz na události druhé řady seriálu Daredevil. Ve zmiňovaném Daredevilovi se také objevují články z novin s titulky: ,,Harlem teror" nebo ,,Battle of N.Y." které poukazují na filmy s Hulkem či první Avengery. A novin je využito i ve filmu Ant-man, kde si zase můžeme přečíst titulek: ,,Who´s to blame for Sokovia?", který je odkazem na druhý díl Avengerů. Ve druhém díle Iron-mana si Tony podloží svůj přístroj štítem Kapitána Ameriky, ve filmu se také objevuje Kapitánův komiks a štít se objeví také jako tetování Mandarina v Iron-man 3. Podobných schovávaček je ve filmech spoustu a pozorný fanoušek se jimi zajisté pobaví a potěší.

Samostatnou kapitolou je potom Stan Lee, autor či spoluautor komiksů pro Marvel Comics a DC comics. Stan se narodil jako Stanley Martin Lieber 28.prosince 1922 v New Yorku. Vystudoval DeWitt Clinton High School v Bronxu a poté se živil různými způsoby. V roce 1939 získal pozici asistenta v nově vzniklé společnosti Timely Comics, kde už v té době spolupracoval na komiksu Captain America. Doba jeho největší slávy přišla v 60.letech, kdy vytvořil postavy jako Spider-man, Hulk, Thor, Iron-man, Daredevil či Dr.Strange. Po vzoru Ligy spravedlnosti společnosti DC pak své superhrdiny spojil do jednotného vesmíru. Později se také krátce stal předsedou společnosti Marvel comics. V roce 2000 pro DC vytvořil komiks Just Imagine. Pokoušel se prorazit také jako filmový producent a našel zálibu v cameo rolích. To mu zůstalo a nyní se objevuje v každém filmu Marvelu v malé roli, například v Iron-manovi se procházel na večírku s dvěma krásnými slečnami, v Kapitánovi si střihl roličku generála, v Thorovi se snažil vytáhnout Mjolnir ze země pomocí auta, v prvních Avengerech hrál nevěřícího občana v televizi a ve druhém dílu byl opit Thorovým mokem a použil svou oblíbenou hlášku: ,,Excelsior." V roce 2011 byl natočen dokumentární film o jeho životě With Greath Power-Stan Lee story, rok předtím založil nadaci Stan Lee foundation pro podporu literatury. V roce 2011 dokonce napsal muzikál a v roce 2012 si založil vlastní Youtube kanál. Nyní je mu 94 let.

Stručný rozpis filmů
Zde je uveden chronologický seznam filmů společnosti Marvel Studios se stručnými popisky ohledně postav a klíčových okamžiků.

Iron-man, 2008, režie J.Favreau


V prvním filmu poznáváme postavu Tonyho Starka alias Iron-mana (Robert Downey jr.) a jeho přítelkyni Pepper Pots (Gwyneth Paltrow). Poznáváme Jarvise (Just A Rather Very Intelligent System), Starkovo inteligentní rozhraní (hlas Paul Bettany). Setkáváme se s agentem Coulsonem (Clark Gregg) a poznáváme S.H.I.E.L.D. Ve filmu se také objevuje James Rhodes neboli Rhodey, Tonyho přítel.

Neuvěřitelný Hulk, 2008, L.Leterrier


Ve filmu se nám představí postava doktora Bruce Bannera a jeho alter-ego Hulk (Edward Norton).

Iron-man 2, 2010, J.Favreau


V druhém díle se opět setkáváme s Tony Starkem a Pepper, dále se objeví i agent Coulson a nově také ředitel S.H.I.E.L.Du Nick Fury (Samuel L. Jackson), agentka Nataša Romanovová neboli Black Widow (Scarlett Johansson) a z Rodneyho (Don Cheadle) se stává válečný hrdina War machine. Na konci titulků se objevuje scéna s kladivem Thora.

Thor, 2011, K.Branagh


První díl nám představuje mytologický svět Asgard a poznáváme postavu Thora Odinsona (Chris Hermswort), jeho bratra Lokiho Laufeysona (Tom Hiddleston) a jejich rodičů Ódina (Anthony Hopkins) a Friggy (Rene Russo). Také se zde objevují známé postavy S.H.I.E.L.Du a postava doktora Selviga (Stellan Skarsgard) a Jane Foster (Natalie Portman). Krátce se objevuje také lukostřelec Hawkeye, Clint Burton (Jeremy Renner).

Captain America: První Avenger, 2011, J.Johnstone


Ve filmu poznáváme postavu Steva Rogerse- Kapitána Ameriky (Chris Evans) a jeho přítele Jamese ,,Buckyho" Barnese (Sebastian Stan). Ve filmu se objevuje Peggy Carter (Hayley Atwell), první láska Kapitána, která v roce 2015 dostane vlastní seriál. Poznáváme Howarda Starka (Dominic Cooper), otce Tonyho. Děj se odehrává za druhé světové války, na konci se Kapitán dostává do součastnosti.

Avengers, 2012, Joss Whedon


V prvním společném filmu Marvel hrdinů se schází Iron-man, Kapitán Amerika, Hulk (Mark Ruffalo), Thor, Black Widow a Hawkeye. Ve filmu se objevuje Nick Fury, agent Coulson a nově agentka Hillová (Cobie Smulders). V záporné roli je zde Thorův bratr Loki, kterému pomáhá také doktor Selvig. Ve filmu umírá agent Coulson, po Avengerech však vzniká seriál Agents of S.H.I.E.L.D, kde jeho postava ožívá a objevují se zde Inhumans nebo Ghost Rider. Ve filmu se také krátce objeví postava Thanose (Josh Brolin).

Iron-man 3, 2013, S.Black


Ve třetím pokračování se kromě ústředních postav objevuje Rhodey jako Iron-patriot (dříve War machine) a ve scéně po titulcích vidíme doktora Bannera. Na konci filmu se Tony zbavuje téměř všech obleků i obloukového reaktoru ve své hrudi.

Thor: Temný svět, 2013, A.Taylor


Ve filmu vidíme známé postavy Thora, Lokiho, Jane, doktora Selviga, Odina a Friggy. Frigga ve filmu umírá, stejně tak Loki, který však nečekaně přežije. Loki se krátce změní v postavu Kapitána Ameriky.

Captain America: Návrat prvního Avengera, 2014, A. a J. Russo


Ke známé postavě Kapitána Ameriky se přidává postava Sama Wilsona neboli Falcona (Anthony Mackie). Ve filmu si zahrála i agentka Romanovová, agentka Hillová a Nick Fury, který ve filmu málem zemře. Dále poznáváme agentku Sharon Carter. Zápornou postavou je zde někdejší Kapitánův přítel Bucky Burnes, nyní známý jako Winter Soldier. Ve filmu dojde k pádu S.H.I.E.L.Du, což podstatně ovlivní děj seriálu Agents of S.H.I.E.L.D.

Strážci Galaxie, 2014, J.Gunn


Vcelku odlišný film MCU nám představuje partu skládající se z Petera Quilla neboli Star-Lorda (Chris Pratt), Gamory (Zoe Saldana), Draxe (Dave Bautista), Rocketa (Bradley Cooper) a Groota (Vin Diesel). Dále zde vystupuje Gamořina sestra Nebula (Karen Gillan) a objevuje se také Thanos.

Avengers: Age of Ultron, 2015, J.Whedon


V pokračování Avengerů potkáváme stejnou partu jako v prvním díle, stejně jako známé agenty. Objevuje se zde i doktor Selvig či krátce Falcon a War-machine. K hlavnímu protivníkovi se přidávají dvojčata Pietro (Aaron Taylor-Johnson) a Wanda (Elizabeth Olsen) Maximovovi alias Quicksilver a Scarlet Witch. Tyto přezdívky by se však neměly používat, jelikož práva na postavy s těmito schopnostmi má společnost 20th Century Fox, kde jsou tito dva superhrdinové potomci Magneta ze série X-men. Na konci filmu pomáhají Avengerům, Pietro umírá a Wanda se stává součástí týmu. Během děje je také vytvořen umělý člověk, který dostane vědomí Jarvise a stává se novou postavou-Visionem (Paul Bettany).

Ant-man, 2015, P.Reed

Druhou fázi zakončuje film, ve kterém poznáváme postavu Scotta Langa, který se stane Ant-manem (Paul Rudd) za pomocí Hanka Pyma (Michael Douglas) a jeho dcery Hope (Evageline Lilly). Ve filmu se objeví také Howard Stark (John Slattery) a Falcon. V potitulkové scéně vidíme záběry s Kapitánem Amerikou a Buckym.

Captain America: Občanská válka, 2016, A. a J.Russo

Třetí díl Kapitána nám předkládá problém o nebezpečnosti Avengers a nutnosti sepsat Sokovijskou smlouvu, která zaručuje dohled nad superhrdiny a tím pádem jejich ovládání. Na základě toho se utvoří dva ofenzivní týmy, první z nich vede Kapitán Amerika, který je proti podpisu smlouvy. Do jeho týmu se přidává Falcon, Winter Soldier, Ant-man, Hawkeye a Wanda. Iron-man je pro podepsání smlouvy a přidávají se k němu War-machine, Vision, Black Widow a také dva nováčci-král T´Challa neboli Black Panther (Chadwick Boseman) a Peter Parker jako Spider-man (Tom Holland). Souboj skončí víceméně nerozhodně, na konci filmu je stav následující-Steve Rogers se vzdá štítu a tím titulu Kapitán Amerika, ukrývá se společně s Buckym u Black Panthera, který se k nim přidá. Steve osvobodí svůj tým z vězení, Black Widow se jej taktéž nakonec zastane. Tony Stark je tedy nyní mimo ,,tajné Avengers", Rhodey je zraněný a otazníky visí nad Visionem a Spider-manem. Ve filmu se objevuje i agentka Sharon Carter a nově Everett Ross (Martin Freeman).

Dr.Strange, 2016, S.Derrickson

Film nám představuje doktora Stephena Strange (Benedict Cumberbatch). Mezi titulky se v krátké scéně objeví Thor.

Chystané filmy

Spider-man: Homecoming, 2017, J.Watts. Ve filmu se kromě Petera Parkera objeví i Tony Stark.

Thor: Ragnarok, 2017, T.Waititi. Ve filmu uvidíme kromě Thora a Lokiho také doktora Bannera a Dr.Strange.

Strážci Galaxie vol.2, 2017, J. Gunn. Film představí známou partu z prvního dílu.

Black Panther, 2018, R.Coogler. Film nám ukáže postavu T´Chally, potvrzen je i Everett Ross.

Avengers: Infinity War, 2018, A. a J.Russo. V tomto filmu se mají objevit všechny známé postavy MCU.

Ant-man and The Wasp, 2018, P.Reed. Ve filmu uvidíme Ant-mana a novou postavu The Wasp (Evangeline Lilly?)

Captain Marvel, 2019. Nová postava Marvel světa (Brie Larson).


Zdroje
http://www.edna.cz/avengers
http://www.edna.cz/x-men
https://cs.wikipedia.org
http://www.gamesradar.com/50-greatest-marvel-easter-eggs/
http://www.thisisinsider.com/stan-lee-marvel-movie-cameos-2016-9
http://www.csfd.cz/

Recenze: Sherlock IV

Sherlock IV,BBC
Hlavní role: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Mark Gatiss, Una Stubs, Rupert Graves,
Sherlock IV, 1/3, Šest Železných dam
2017, režie Rachel Talalay, scénář Mark Gatiss
Dlouho očekávaná čtvrtá řada geniální minisérie na motivy Sherlocka Holmese začala poněkud překvapivě, nečekala jsem smrt jedné z hlavních postav. S dílem jsem víceméně spokojena, i když mám pár výhrad. Bohužel, po tak dlouhém čekání, na rozjezd trošku nudnější, chvílemi až zbytečně natahované scény, některé bych dokonce byla ochotná přeskočit. Přiznám se, že se mi moc nezamlouvá, kudy se seriál ubírá. Děj se v prvním dílu zaměřuje spíše na život postav, dokonce vedlejších, a žádné bravurní řešení obyčejných případů, co máme na Sherlockovi nejradši. Chápu, scénaristé se snaží hrát velkou hru, co nejvíc děj zamotat, ale původní brilatnost tohoto seriálu někde uniká. Celé mi to navíc připadalo dost temné, možná díky poněkud depresivnímu vyznění celého případu s Mary. Chemie dua Watson-Holmes se chvílemi trošku vytrácí, což tvůrci ještě podpořili nesmyslným chováním Johna na konci, jsem opravdu zvědavá, na další vývoj. Velmi ovšem chválím herecké výkony, především Benedicta C. a Marka Gatisse.
Celkové hodnocení dílu: 75%
Sherlock IV, 2/3, Skomírající detektiv
2017, režie Nick Hurran, scénář Steven Moffat
Tento díl byl o dost lepší než ten předchozí, Sherlockovy dedukce jsou zpět, objevil se další šílený vrah a také náznak tajemství okolo Holmesovic ségry. Vztah mezi J a S se hezky posunul, až taková slaďárna to naštěstí ale nebyla, návraty ,,Marry" do příběhu hezky zasazené, Sherlockovo zdrogování tentokrát docela zapadalo a celkově v příběhu dávalo větší smysl. Paní Hudsonová vynikající. Pár výhrad bych našla, ale vzhledem k předchozímu dílu jsem ráda za všechno. Konec zajímavě navnadil na poslední díl, snad kvalita zůstane.
Celkové hodnocení dílu: 85%
Sherlock IV, 3/3, Poslední případ
2017, režie Benjamin Caron, scénář Mark Gatiss, Steven Moffat
Recenzi na tenhle díl píšu prakticky pět vteřin po skončení titulek. Třesou se mi ruce, ještě to rozdýchávám. Ze začátku jsem byla dost skeptická, co z toho bude, hlavně scéna z Mycroftova bytu mi přišla krapet přehnaná, ale pak to začalo nabírat grády. Dost těžké téma o rodinném dramatu, ale absolutně bravurně zpracováno (chválím režii) a excelentně napsáno (Moffate, jsi to pořád ty). Nebyla to už ,,detektivka", chyběla tradiční zápletka případ-řešení, ale to tento díl nepotřeboval, vzhledem k jeho účelu. Na Sherlokovy dedukce se našlo místo, trochu to celé připomínalo The Big game s Moriartym, tentokráte však s novým děsivým protivníkem a s trochou hraní na divákovy city (scéna s Molly). Jim zde byl zasazen nenásilně a logicky, což potěšilo všechny jeho fanoušky (=mě). A konec (jedno slovo- HOUSLE!), byl absolutně perfektní a pokud to byl závěr celého seriálu, jakože by mohl, pak to bylo jedno z nejlepších a nejelegantnějších finále.
Celkové hodnocení dílu: 95%
Hodnocení série: 90%

Trocha kultury

Napsat můj další článek bylo jednodušší, než jsem čekala, proto byl poté smazán a napsán znovu, jelikož jeho původní kontent se mi časem přestal líbit, což není nic neobvyklého, jelikož jsem velmi nerozhodná a rozpolcená osoba, která ne vždy ví, co chce. Což vlastně odpovídá popisu moderní ženy. I přes veškerou snahu zachování si chladné hlavy a objektivní mysli bohužel denně poznávám, že podléhám tomuto fenoménu a společenskému konceptu feministky. I když se snažím veškerá dogmata feministek popírat, stejně nakonec skončím v posteli s výrazem čirého zoufalství, korespondujícím s náladou hudby ve sluchátkách a s přesvědčením, že muži jsou v podstatě zbytečné pohlaví. Míra mého feministického cítění však hodně závisí na mém momentálním psychickém rozpoložení a dalších faktorech. Vzhledem k tomu, že mezi prací a školou mám jen několik drahých setin času na jinou zábavu, kterou nejčastěji volím ježdění na koni, nemám moc příležitostí k seznámení se s muži, proto se možná snažím jen skrývat svou neschopnost si někoho najít. Předpokládám, že má budoucnost v tomto ohledu leží někde mezi internetovou seznamkou a bytem plným koček. Můj smysl pro sebekritiku možná vychází z faktu, že mi nikdo ještě nedal důvod, myslet si něco jiného.
Ale abych se držela toho, že vám chci prostřednictvím těchto článků především sdělovat různé myšlenky a prožitky, měla bych vám vecpat pár ptákovin, co se mi udály a stojí za napsání, leč možná nestojí za přečtení. Proto jsem si vybrala popis jedné události, která se mi loni udála úplně poprvé. Totiž koncert hudební skupiny. Byla jsem sice dříve na pár festivalech, ale teď jsem poprvé utratila své těžce vydělané peníze za koncert jednoho jediného interpreta. Vzhledem k mému věku, dalece přesahujícímu dvacítku, vás možná překvapí, že to byl koncert Slzy, ale jak jsem zjistila, ne všichni fanoušci této skupiny jsou děti pod zákonem, nýbrž našlo se tu i pár zbloudilých rodičů a dalších postarších individuí. Já vyrazila se sestrou, a jelikož jsme jako správné fanynky stály před vchodem o tři hodiny dříve, stanuly jsme následně přímo v první řadě, tudíž se nám dostalo i několika jemných dotyků překvapivě upocené ruky Petra Lexy (zpěvák, pozn.aut.). Dokonce jsme shledaly, že význam malého stupínku na zábranách skýtá jisté výhody, především pokud si na něj Petr stoupne a jeho rozkrok stane přímo u obličeje mojí sestry a mně nabídne příležitost sáhnout mu na zadek. S trochou zoufalství jsem posléze byla nucena zhodnotit, že to byl zřejmě můj nejerotičtější zážitek za poslední rok a půl. Stejně jako když na mě poprvé Lukáš (kytarista, pozn.aut.) krásně mrkl, teda do té doby, než jsem zjistila, že tak mrká na spoustu holek, a to v takové frekvenci, že se mu z toho vyvinul spíše tik. Po skončení koncertu jsme si také šly poslušně stoupnout do řady na podpis a staly se tak součástí mašinerie fanoušků, kteří postupně vstupovali ke klukům pro autogram na předražený plakát z merchu, za hektického pokřikování rodičů a urputných žádostí o fotku s následným opuštěním prostoru, aby uvolnili místo další hlučné rodince/skupince. Kluci ze Slzy podepisovali, až se z nich kouřilo a mezi čmáráním svých autogramů poctivě nahazovali strojené úsměvy pro fotografii. Nutno teda podotknout, že koncert stál určitě za to a při autogramiádě šlo vidět, že kluci jsou zjevně spokojení se svým životem a tím, čemu se věnují. A tak to má být. 

O zvířatech

První článeček by mohl patřit zvířatům. Protože jsou pro mě vším. Protože to začalo už tak dávno. Ještě když jsem byla malá a svět kolem mě měl trochu jiné rozměry a barvy a význam mnoha věcí a situací byl jinde, než ho vnímám teď. Tam někde jsem zjistila, že jakožto jedináček jsem spokojená jen sama se sebou a tím co mám a že každé další dítě je jen vetřelec, kterému nenáleží právo sahat na mé lego. Moji plyšáci poslouchali jen mě a žádný lidský kamarád mi nemohl vynahradit to, co mi dávali oni. Totiž jen to, co jsem chtěla já. Ale existovali tvorové, kteří to uměli také a byli z masa a kostí. Zvířata.
Asi to začalo v období, kdy jsem byla ještě úplně malinkatá, tak, že jsem sotva v obchodě viděla na pult i po stoupnutí na špičky. Když mě tam jako malou mamka posílala (obchod jsme měli kousek), bylo to vždycky velké dobrodružství, zvlášť cestou zpět, kdy jsem nosila plnou tašku s chlebem (,,a zeptala ses jestli je čerstvý?") a těžkých skleněných, zelených lahví s Hanáckou kyselkou a modrým vrškem. V té době jsem viděla svět tak nějak větší a široký a dosah mého vnímání končil někde za naším plotem. Existoval jen můj malý svět, s naším domem a našimi pár slepicemi, králíky a kocourem, kterému už v době mého dětství bylo tak plus/mínus dvacet let. Alespoň si ho tak pamatuju odjakživa, s neustále natrhlým uchem nebo pochroumanou jinou částí jeho mourovatého těla. Náš králík se zjevně jmenoval Samica, jelikož babička mu tak říkala. Slepice mě v tomto věku nechávaly chladnou, jen jejich zrní se pro mě stalo důležitou surovinou při mém velkolepém vaření na pískovišti. Hraní na pískovišti ostatně vždy zahrnovalo jasné body: vyházení hoven od kočky, ochutnávka písku, úprava vlhkosti (byl-li moc suchý, polití vodou, byl-li moc mokrý-konec s hraním, nepoužitelný). Následně se utvořila velká kupole, kolem níž se vyhrabal příkop, který se dle potřeby naplnil vodou a dílo se ukázalo mamce nebo babičce dřív, než se voda vsákla. Ke kupoli (=hradu) vedl malý mostík, na který jsem dávala hlemýždě posbírané se zahrady. Jejich cílem bylo vlézt do vyhrabaného otvoru na konci mostu, což oni vehementně odmítali a buď se schovali do ulity nebo mě rozčilovali ,,útěkem" na jakoukoli jinou stranu. To byly vlastně mé první chovatelské začátky. Jednou jsem chovala šnečka na cestě před naším domem, jelikož bydlíme v ulici, kde projede jedno auto za půl dne. Měl kolem sebe vystláno travičkou a kopretinkama a celé dlouhé hodiny jsem seděla na rozpáleném asfaltu a čekala až šnek vystrčí tělo, za prvé- protože mě fascinoval onen pro mě záhadný proces vylezení z ulity (jak se tam kurník vleze??) a za druhé, abych mu mohla šáhnout na tykadlo a pozorovat reakci. Bylo to mé opravdu oblíbené zvířátko. Leč bohužel jsem v tomto případě v chovu zklamala-odběhla jsem si na chvilku domů (,,Pojď na svačinu a pití") a projelo právě jedno ze dvou jmenovaných aut. Z mého chovance se tak stala kompaktní hmota s kousky ulity, myslím, že nejlépe to vystihuje slovní spojení ,,na padrť“. Jeho pohřeb (seškrab) byl provázen mým urputným řevem, s uklidňováním mé tety, že mi najde jiného šnečka, což se setkalo s mým opovržením, jelikož teta prostě NECHÁPALA, že tento šnek byl unikát a navíc měl žlutou ulitu, zatímco ona mi cpala jenom ty s tou pruhovanou. Toto trauma ve mně zůstalo ještě dlouho.